Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Logo MFDF Ji.hlava
Logo MFDF Ji.hlava
Hlavní cenaČeská radost, Krátká radost, Opus Bonum, Fascinace
Rok založení1997
ZakladatelMarek Hovorka
LokaceJihlava, ČeskoČesko Česko
Poslední ročník2024
Oficiální stránky
Oficiální stránky festivalu

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF Ji.hlava, anglicky IDFF Ji.hlava) je největší festival věnovaný autorskému dokumentárnímu filmu ve střední a východní Evropě.[1] Festival probíhá tradičně koncem října v Jihlavě v okrese Jihlava v České republice. Jeho programovou radu tvoří Marek Hovorka, Petr Kubica a Andrea Slováková.

Projekcí posledního ročníku v roce 2023 se zúčastnilo přes 90 tisíc diváků a téměř 6 tisíc akreditovaných účastníků. Filmoví profesionálové se účastní Industry Programu MFDF Ji.hlava, který zahrnuje projekty jako Emerging Producers, Festival Identity, Konference Fascinace, nebo Ji.hlava New Visions Forum & Market. V roce 2022 festival promítl celkem 376 filmů.

Historie

Festival byl založen roku 1997 skupinou studentů jihlavského gymnázia v čele s Markem Hovorkou, který je ředitelem festivalu. Mezi zakládající členy patřili také dramaturg Petr Kubica nebo Hovorkův spolužák a režisér Jiří Havelka.[2] Od roku 2001 je organizován pod hlavičkou občanského sdružení Jihlavský spolek amatérských filmařů, které se v roce 2015 transformovalo na DOC.DREAM — Spolek pro podporu dokumentárního filmu.

Tradičním mottem festivalu je slogan „Myslet filmem!“, symbolem se stal trychtýř. Autorem vizuální identity festivalu je již od jeho počátku grafik Juraj Horváth.[3]

První ročník festivalu v roce 1997 měl rozpočet 150 tisíc korun. Poté rozpočet rostl, druhý ročník stál 400, třetí 500 a čtvrtý 600 tisíc korun. Dvacátý ročník měl rozpočet 14 milionů korun.[2]

Program

Soutěžní sekce

20. MFDF Ji.hlava 2016

Základem festivalového programu jsou následující soutěžní sekce:

  • Opus Bonum – nejlepší světový dokumentární film (v rámci sekce se udílí také cena pro nejlepší film z regionu střední a východní Evropy, ceny za kameru, střih, zvuk, nejlepší debut nebo nejlepší filmovou esej).
  • Česká radost – nejlepší český dokumentární film
  • Fascinace – nejlepší světový experimentální dokumentární film
  • exprmntl.cz – nejlepší český experimentální dokumentární film
  • Krátká radost – nejlepší krátký dokumentární film
  • Svědectví – o politice, přírodě a poznání - mezinárodní soutěž o nejlepší dokument s politickým a historickým přesahem, přírodní a ekologickou tematikou, nebo rozšiřující populárně vědecký žánr.

Festival dále nominuje jeden film, který je následně zahrnut do předvýběru Evropské filmové akademie pro evropskou cenu za nejlepší dokumentární film roku. Vítězné snímky soutěže Krátká radost jsou nominovány do předvýběru Cen Akademie (Oscar) v rámci kategorie krátkometrážních dokumentárních filmů.

Cena Mezi moři za nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy
RočníkNázev filmuRežieZemě původu
200366 sezónPeter KerekesSlovensko
2003SentimentTomáš HejtmánekČesko
2004PrstenAngus ReidSlovinsko
2005Hlemýždí pevnostDeszo ZsigmondMaďarsko
2006Celý den spoluMarcin KoszalkaPolsko
2007DružstvoSimon Semtov, Sergei LoznitsaRusko
2008Květinový mostThomas CiuleiRumunsko, Německo
2009HraniceJaroslav VojtekSlovensko
2010Vlastní životopis Nicolae CeaușescaAndrei UjicăRumunsko
2011BakhmaroSalomé JashiGruzie, Německo
2012Fata morgánaSrđan KečaVelká Británie, Srbsko
2013Zima / ZázrakGustavo Beck, Željka SukováChorvatsko, Dánsko, Brazílie
2014Přicházíme jako přáteléHubert SauperFrancie, Rakousko
2015V paprscích slunceVitalij ManskijČesko, Rusko, Německo, Severní Korea
2016Oslnivý svit soumrakuSalomé JashiGruzie, Německo
2017Opera o PolskuPiotr StasikPolsko
2018TimeboxNora AgapiRumunsko
2019UČITAlex BrendeaRumunsko
2020Lotyšští kojotiIvars ZviedrisLotyšsko
2021ČiaryBarbora SliepkováSlovensko
202207:15 – KosJudith AuffrayFrancie
2023DálkyMatej BobrikPolsko
Cena Česká radost za nejlepší český dokumentární film
RočníkNázev filmuRežie
2002Kdo bude hlídat hlídače? Dalibor, aneb klíč k chaloupce strýčka TomaKarel Vachek
2003Zlopověstné dítěLucie Králová, Miroslav Novák
2004Afoňka už nechce pást sobyMartin Ryšavý
2005Manželské etudy po dvaceti letech – Ivana a VáclavHelena Třeštíková
2005ProdánoLucie Králová
2005Soukromé století – Král Velichovek, Tatíček a Lili MarlénJan Šikl
2005VierkaMiroslav Janek
2005ZdrojMartin Mareček
2006Nízký letJan Šikl
2007Poustevna, das ist ParadiesMartin Dušek
2008Ivetka a horaVít Janeček
2009Mám ráda nudný životJan Gogola ml.
2010Ženy SHROndřej Provazník
2011Pod sluncem tmaMartin Mareček
2012PevnostKlára Tasovská, Lukáš Kokeš
2013Velká nocPetr Hátle
2014K oblakům vzhlížímeMartin Dušek
2015cena neudělena-
2016FC RomaTomáš Bojar, Rozálie Kohoutová
2016Normální autistický filmMiroslav Janek
2017Český žurnál: Hranice práceApolena Rychlíková
2018Uzamčený světKarel Žalud
2019SóloArtemio Benki
2020Nová šichtaJindřich Andrš
2021BratrstvíFrancesco Montagner
2022KaprkódLucie Králová
2023SvětloplachostIvan Ostrochovský, Pavol Pekarčík
2024Dům bez východuTomáš Hlaváček

Nesoutěžní sekce

Kromě soutěžních sekcí festival každoročně představuje i množství nesoutěžních sekcí zabývajících se různými oblastmi dokumentárního filmu. Mezi tradiční nesoutěžní sekce patří například:

  • Reality TV – nové televizní formáty a aktuální podoby zkřížených žánrů, jako jsou docudramadocusoapreality show nebo mockument
  • Dokument ČT – přehlídka dokumentární tvorby České televize
  • FAMU uvádí – prezentace tvorby studentů Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze
  • Průhledné bytosti – reflexe tvorby významných dokumentárních režisérů (například Frederick Wiseman, Mike Hoolboom, Manoel de Oliveira, Naomi Kawase, Alberto Cavalcanti, Albrecht Viktor Blum, Anne-Merie Millévile, András Szirtes, Artavazd Pelešjan, Bill Morrison, Bill Viola, Eric Rohmer, Craig Baldwin, Eugene Deslaw, Jean Rouch, Karol Plicka, Kidlat Tahimik, Lilian Schwartz, Man Ray, Marguerite Duras, Lionel Rogosin, Shirley Clarke, Šinsuke Ogawa, Vittorio de Seta)
  • Průhledná krajina – proměny podob a funkcí dokumentárního filmu v konkrétních zemích od počátku kinematografie do současnosti (například Taiwan, Jižní Korea, Filipíny, Island)
  • Souhvězdí – výběr pozoruhodných světových snímků z jiných filmových festivalů
  • Konference Fascinace – dlouhodobý program představoval undergroundové a experimentální filmy střední a východní Evropy z období komunistické totality
  • Zkouška sirén – kontakt s aktuálním světovým hudebním dokumentem a experimentem
  • Doc Alliance Selection – Doc Alliance Selection Award je cena udělovaná nezávislou platformou Doc Alliance, sdružující 7 evropských dokumentárních festivalů: CPH:DOX, Millenium Docs Against Gravity FF, Doclisboa, DOK Leipzig, FIDMarseille, MFDF Ji.hlava a Visions du Réel

Doprovodný program

Doprovodný program zahrnuje kromě tematických výstav také soutěžní výstavy plakátů filmových festivalů, hudební a divadelní vystoupení, autorská čtení, radiodokumenty a dokumentární divadlo či speciální výstavní instalaci Laboratorium.

Galerie

Hosté

Philip Zimbardo na 20. MFDF Ji.hlava 2016

Festivalu se v minulých letech zúčastnila řada režisérů, filmových teoretiků a historiků. Kromě odborníků z oblasti filmu navštěvují festival také osobnosti veřejného života, spisovatelé, umělci či aktivisté.

S hosty je možné se potkat v rámci Inspiračního fóra (Industry Program) nebo masterclass (nesoutěžní sekce). Osobnosti ze světa filmu jsou tradičně také členy soutěžních porot (např. soutěží Mezi Moři či Opus Bonum).

Další aktivity

Doc Alliance

MFDF Ji.hlava se věnuje mnoha aktivitám celoročně. MFDF Ji.hlava je zakládajícím členem Doc Alliance, sdružení sedmi předních evropských festivalů dokumentárních filmů, jehož webový portál DAfilms.cz (a DAfilms.com), distribuující dokumentární a experimentální snímky online pod názvem Doc Alliance Films, je původním projektem festivalu. Podílí se rovněž na projektech určených pro filmové profesionály DOC.STREAM a ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu na projektu Ex Oriente Film, či na trhu východoevropských dokumentů East Silver.[4]

Publikační aktivity

Spolek DOC.DREAM, pořadatel festivalu, je aktivní také v publikační činnosti (např. Karel Vachek: Teorie hmoty; Bill Nichols: Úvod do dokumentárního filmu; Guy Gauthier: Dokumentární film, jiná kinematografie; David Čeněk: Chris Marker; Sborníky DO I-VI) a provozuje online portál dok.revue, který se věnuje teorii a kritice dokumentárního filmu.[5]

Festival od roku 2003 vydal šest čísel sborníku textů o dokumentu s názvem DO a od roku 2005 dodnes vydává dok.revue. Jedním z cílů portálu dok.revue je tedy i zpřístupnění rozsáhlého archivu teoretických, historických a kritických textů věnovaných dokumentárnímu filmu, které byly dříve vydány tiskem v malých nákladech a jež jsou nyní rozebrány. Dok.revue je určena širší veřejnosti se zájmem o kulturní dění. Její součástí jsou rozhovory, recenze, studie a příležitostně také úvahy a komentáře, týkající se podmínek rozvoje českého dokumentu, které jsou neodmyslitelně spojeny s aktuální společenskou situací.

Ji.hlava Industry Program

Ji.hlava Industry Program je projekt určený filmovým profesionálům a již šestnáct let je nedílnou součástí festivalu. Do této sekce patří následující programy a platformy:

  • Emerging Producers – propagační a vzdělávací projekt sdružující evropské producenty dokumentárních filmů
  • Jihlava New Visions Forum & Market – prezentace dokumentárních projektů z Evropy a USA ve vývoji, produkci a post-produkci.
  • Docu Talents from the East – panel představující nejpozoruhodnější autorské dokumentární projekty ze střední a východní Evropy ve fázi produkce či postprodukce, do roku 2017 probíhal v rámci MFF KV, od roku 2018 se koná v rámci Sarajevo Film Festival
  • Festival Identity – setkání pořadatelů filmových festivalů
  • Inspirační fórum – setkání režisérů dokumentárních filmů s významnými osobnostmi mimo filmovou komunitu - vědci, spisovateli, výtvarnými umělci či filozofy
  • Konference Fascinace – konferenční setkání zaměřující se na distribuci experimentálních filmů
  • Visegrad Accelerator – platforma pro setkávání českých, slovenských, maďarských a polských filmových profesionálů, zástupců státních institucí a médií.
  • Ji.hlava Film Fund – podpora ve formě vizuální a zvukové postprodukce pro středometrážní a dlouhometrážní dokumentární a hybridní filmy vznikající v regionu střední a východní Evropy
  • Ji.hlava Academy – vzdělávací, networkingová a inspirační platforma určená všem talentovaným profesionálům se zkušenostmi s různými aspekty současného nonfikčního filmu

Akce v průběhu roku

Kromě samotného festivalu, který se koná v říjnu, pořádají organizátoři Ji.hlavy také několik akcí, probíhajících v průběhu celého roku:

  • Ozvěny Ji.hlavy – festivalové ozvěny se konají v České republice, na Slovensku a v dalších světových zemích (Belgie, Francie, Ukrajina, USA aj.)
  • Dokumentární pondělí – pravidelné projekce dokumentárních filmů za účasti tvůrců v pražském artovém kině Světozor
  • Živé kino – letní promítání vybraných českých dokumentárních filmů na netradičních místech v Jihlavě a Praze

Vzdělávání

MFDF Ji.hlava se angažuje v řadě vzdělávacích aktivit:

  • Centrum dokumentárního filmu - jihlavský prostor v kině Dukla zaměřený na zkoumání i objevování dokumentární kinematografie v několika úrovních současně (vzdělávání, knihovna, videotéka, výzkum)
  • Média a dokument - workshop pro studenty filmové vědy a žurnalistiky na téma psaní o dokumentárním filmu, probíhající v rámci MFDF Ji.hlava

Odkazy

Reference

  1. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava [online]. Kudyznudy, 2010-01-01 [cit. 2024-10-17]. Dostupné online. 
  2. a b KAŠPÁRKOVÁ, Kristýna. V Jihlavě se nudil. Tak založil festival. Reportér [online]. 2016-10-10 [cit. 2017-06-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-06-14. 
  3. „Dokumenťákem“ bude letos rezonovat téma objevování: Jihlava. www.jihlava.cz [online]. [cit. 2024-10-17]. Dostupné online. 
  4. dafilms.cz. Univerzita Karlova [online]. [cit. 2024-10-17]. Dostupné online. 
  5. Dok.revue (U23). www.nfnz.cz [online]. Nadační fond nezávislé žurnalistiky [cit. 2024-10-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
MFDF Ji.hlava 2016.jpg
Autor: Mfdfjihlava, Licence: CC BY-SA 4.0
20. MFDF Ji.hlava 2016
Jan Gogola ml. a Jakub Wagner.jpg
Autor: Pavel Bednařík (WMCZ), Licence: CC BY-SA 4.0
Jan Gogola ml. a Jakub Wagner na MFDF Jihlava 2023
Režisér Béla Tarr na MFDF Jihlava 2023.jpg
Autor: Pavel Bednařík (WMCZ), Licence: CC BY-SA 4.0
Režisér Béla Tarr v průběhu masterclass na MFDF Jihlava 2023
Philip Zimbardo 20th JIDFF.jpg
Autor: Mfdfjihlava, Licence: CC BY-SA 4.0
Philip G. Zimbardo na 20. MFDF Ji.hlava 2016
Režisér Václav Táborský na MFDF Jihlava.jpg
Autor: Pavel Bednařík (WMCZ), Licence: CC BY-SA 4.0
Režisér Václav Táborský na MFDF Jihlava v roce 2023
17 Horvath Jihlava (1).jpg
Autor: Horvattobias, Licence: CC BY-SA 4.0
Mezinárodní festival dokumentárních filmů (2005 a 2006)
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava.jpg
Autor: Filo cz, Licence: CC BY-SA 3.0
Reklamní poutač na 16. ročník MFDF
Kino Dukla Jihlava 2023.jpg
Autor: Pavel Bednařík (WMCZ), Licence: CC BY-SA 4.0
Kino Dukla Jihlava v průběhu festivalu v roce 2023