Sochy svatého Jana Nepomuckého a svatého Jana Sarkandera

Sochy svatého Jana Nepomuckého a blahoslaveného Jana Sarkandra
Základní údaje
Rok vzniku1796
Kód památky13938/7-2863 (PkMISSezObrWD)
Popis
Materiálkámen
vápenec
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sochy svatého Jana Nepomuckého a svatého Jana Sarkandera se nachází na zděném parapetu mostu přes potok Rokytku u kaple svaté Anny v Moravských Budějovicích v okrese Třebíč a jsou chráněnými kulturními památkami.[1]

Popis

Barokní zděný most přes Rokytnou na svém jižním zděném zábradlí je ozdoben sochami svatého Jana Nepomuckého a svatého Jana Sarkandera. Sochy na profilovaných pilířích byly součástí zděného obloukového mostu. Kolem roku 1910 byl oblouk mostu nahrazen rovným překladem s kovovým zábradlím a pilíře zbourány a sochy byly osazeny na kamenné parapety. V roce 1976 a 2004 byly sochy restaurovány.[1][2] V roce 2024 byl vypracován restaurátorský průzkum pro restaurování obou soch.[3]

Socha svatého Jana Nepomuckého

Socha svatého Jana Nepomuckého v nadživotní velikosti je zhotovena z mušlového vápence.[4] Stojí na podnoži s datací 1796, která je položena na čtyřbokém soklu s jednoduchou římsou. Svatý oděn v kanovnickém rouchu stojí v kontrapostu pravé nohy. V levé ruce drží kříž s Kristem a v pravé pokrčené ruce drží palmovou ratolest. Hlava s biret je mírně nakloněna ke kříži.[5]

Socha svatého Jana Sarkandera

Socha svatého Jana Sarkandera v nadživotní velikosti je zhotovena z mušlového vápence.[6] Stojí na podnoži s datací 1869, která je položena na čtyřbokém soklu s jednoduchou římsou. Svatý oděn v kanovnickém rouchu stojí v kontrapostu levé nohy. U pravé nohy mu leží pouta. V pravé ruce drží kříž s Kristem, k němuž sklání pootočenou hlavu. V levé ruce visící podél těla drží knihu. Na hlavě má posazený biret a svatozář.[7][1]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b c Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2025-02-28]. Identifikátor záznamu 124265 : Sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Program regenerace městské památkové zóny Moravské Budějovice. hsmap.bnhelp.cz [online]. Moravské Budějovice, 2022-09-05 [cit. 2025-02-25]. Dostupné online. 
  3. TŮMOVÁ, Jana. Předprojektová dokumentace - restaurátorský záměr soch sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandera: Moravské Budějovice. mbudejovice.cz [online]. 2024-10-10 [cit. 2025-02-28]. Dostupné online. 
  4. M, Kamler. Krásné Česko - turistický průvodce s rozsáhlou databází ubytování, restaurací, památek a sportovišť.. www.krasnecesko.cz [online]. [cit. 2025-02-28]. Dostupné online. 
  5. Evidenční list: socha sv. Jana Nepomuckého. iispp.npu.cz [online]. [cit. 2025-02-28]. Dostupné online. 
  6. Socha sv. Jana Sarkandera - Moravské Budějovice (socha). www.krasnecesko.cz [online]. [cit. 2025-02-28]. Dostupné online. 
  7. Evidenční list: socha sv. Jana Sarcandra. iispp.npu.cz [online]. [cit. 2025-02-28]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Moravské Budějovice most se sochami.JPG
Autor: Isolda11, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: