PetrusPictaviensis CottonFaustinaBVII-folio42v ScutumFidei early13thc


Autor:
NeznámýUnknown (13th century scribe)
Formát:
494 x 568 Pixel (59880 Bytes)
Popis:

Detail from Cotton Faustina manuscript B. VII, folio 42v, showing a "Scutum Fidei" or Shield of the Trinity triangular diagram, with a representation of Christ on the cross.

This is part of a ca. 1210 illustration to the Compendium Historiae in Genealogia Christi by Peter of Poitiers (or Petrus Pictaviensis).

The Latin text on the shield in the image includes the words or scribal abbreviations for "PATER" (the Father), "SPIRITUS SANCTUS" (the Holy Spirit), and "FILIUS" (the Son) in the three outer nodes, and "DEUS" (God) in the center node. The text in the links connecting the outer nodes to each other reads "NON EST" (Is not), while the text along the links connecting the center node to the outer nodes reads "EST" (Is).

For the history and meaning of this general "Shield of the Trinity" or "Scutum Fidei" diagram of traditional western Christian symbolism (a visual summary of the first part of the Athanasian Creed), see the main article en:Shield of the Trinity. The reason for placing "Filius" in the bottom node of this version of the diagram, with a illuminated representation of the Crucifixion above it, is presumably the same as for a ca. 1250 version of the diagram included in Matthew Paris' Chronica Majora, where the diagram was annotated with the Latin Vulgate version of the Biblical passage meaning "The Word was made flesh" (from the Gospel of John, verse 1:14).

This is the chronologically earliest known version of the Scutum Fidei or

Shield of the Trinity diagram.
Licence:
Public domain
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Fri, 25 Apr 2025 16:54:25 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Katolická církev

Katolická církev, někdy podle své nejpočetnější součásti nepřesně označovaná jako římskokatolická církev, je největší křesťanská církev s celosvětově asi 1,3 miliardy členů, katolíků. Patří k nejstarším a největším mezinárodním institucím a hrála významnou roli v dějinách a vývoji západní civilizace. Skládá se z 24 autonomních církví, a to římskokatolické (latinské) církve a 23 mnohem méně početných východních katolických církví. Tyto církve se člení do téměř 3 500[zdroj?] diecézí a eparchií, zpravidla řízených biskupy (eparchy). Východní katolické církve, které mají dohromady přibližně 18 milionů členů, tvoří hlavně východní křesťané, kteří z různých historických důvodů během novověku navázali společenství s papežem. Těžiště katolicismu v době jeho vzniku v 16. století bylo v západní a střední Evropě, nyní však katolíci následkem misií a migrace žijí po celém světě. Od 20. století žije většina z nich na jižní polokouli, částečně i v důsledku sekularizace v Evropě a zvýšeného pronásledování na Blízkém východě. Za svou hlavu katolická církev považuje Ježíše Krista, jehož pozemským zástupcem a svrchovaným pastýřem církve je papež, římský biskup. Papež stojí v čele Svatého stolce, ústředního řídícího orgánu církve. Od roku 1929 jsou papežové zároveň i monarchy Vatikánu, městského státu v Římě, který spravuje Římská kurie a ve kterém papež a Svatý stolec sídlí. V rámci křesťanství je katolická církev hlavní představitelkou katolicismu, kam vedle ní patří starokatolická církev a další církve s podobným charakterem liturgie a nauky. .. pokračovat ve čtení